Cieľom našej včerajšej návštevy bolo posúdenie závalu v Chodbe trosiek, ktorou sa ešte do roku 1981 dalo vystúpiť na povrch. Vchod do jaskyne bol umelo vykopaný v 40-tich rokoch minulého storočia a v archívoch múzea existuje aj stavebný denník písaný Dr. Antonom Droppom. Otvorením vchodu sa dosiahlo obídenie 90 m hlbokej Hlavnej priepasti, čo umožnilo zintenzívniť prieskum a dosiahnutie spojenia cez Spojovaciu chodbu s Jaskyňou slobody. Existuje určité podozrenie, že vchod do jaskyne práve v roku 1981 bol umelo zavalený jedným z objaviteľov Jaskyne mieru.
Akcia začala stretávkou na parkovisku Jaskyne slobody, kde nás už čakal Paľo. Došiel z Mikuláša na bicykli a pri teplote -15oC sa mu na brade vytvorili aragonitové útvary ( a asi mu už ostane “ aragonit Paľo“) Zastavujú sa aj Šulekovci s nádejným jaskyniarom Ivkom.
„Malé“ občerstvenie v bufete u Matejičku, prezlečenie do kombinéz a sedačiek a už stúpame k vchodu Psích dier. Na Hlavnej priepasti osadzujeme dve 100m dlhé statické laná hlavne kôli Paľovi a Jankovi, ktorí su tu prvý raz a treba ich mať na dohľad. Pokiaľ ostatní zostupujú, navštevujeme Achátový dóm, kde s nostalgiou pospomíname na týždňovky spojené s potápaním v prítokovom sifóne.( nikdy nebol prekonaný. 20.marca 2004 sme objavili suchou cestou nasledujúci Žikešov dóm a neskoršie dokázali aj súvislosť vodného toku s Achátovým dómom.)
Pomedzi veľké bloky sa dostávame až k závalu Chodby trosiek, ktorý podľa Droppovej mapy odhadujeme na 10 metrov. Opätovné otvorenie vchodu by umožnilo pokračovať v prieskume spodného poschodia Pustej. Výstup šachtou prebehol bez väčších problémov. Ešte navštevujeme Klausov sifón, cez ktorý prúdi intenzívny prievan, avšak voda je ešte pred Prekládkou. Pokiaľ nedôjde k topeniu snehu, mohol by sa v priebehu týždňa úplne otvoriť.
Leave a reply